Jak wpływają na seksualność – starość, bezpłodność i ciąża

Jak wyobrażamy sobie osobę aktywną seksualnie? Najprawdopodobniej jest to kobieta lub mężczyzna – raczej młody, zdrowy, zdolny do posiadania dzieci. Jednak nie tylko tacy idealni ludzie potrzebują seksu: osoby starsze, kobiety w ciąży, kobiety niepłodne też do tego dążą. I w każdym z tych przypadków wiele problemów wiąże się z aktywnością seksualną.

Dojrzały seks – czy istnieje?

Z jakiegoś powodu powszechnie przyjmuje się, że starsi ludzie nie uprawiają seksu i nie odczuwają takiej potrzeby. Jednak badania pokazują, że wcale tak nie jest. Na aktywność seksualną w starszym wieku duży wpływ mają jeszcze trzy inne parametry – aktywność seksualna przez całe życie, stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Okazuje się, że większość osób przyzwyczajonych do częstych stosunków seksualnych jest aktywna seksualnie nawet po ukończeniu 80 lat. Oczywiście, jeśli stan ich zdrowia na to pozwala. Osoby starsze nie tylko odczuwają potrzebę seksu, ale często czerpią z niego jeszcze większą przyjemność niż w młodości. Wśród trudności, jakie napotykają osoby starsze, chcąc poprawić swoje życie seksualne, ważną rolę odgrywają choroby.

Jest to szczególnie trudne dla osób, których stawy dotknięte są artretyzmem. Nie można zapomnieć także o chorobach układu sercowo-naczyniowego, które nie pozwalają ludziom znieść nawet niewielkiej aktywności fizycznej. Oczywiście są też trudności natury społeczno-psychologicznej. W społeczeństwie istnieją standardy piękna i seksapilu. A osoby starsze bardzo się tym martwią, aż do pojawienia się stanów depresyjnych, że z każdym rokiem ten standard jest coraz dalej, a znalezienie partnera jest prawie niemożliwe. Jest to szczególnie trudne dla owdowiałych kobiet, ponieważ w ich grupie wiekowej z reguły występuje poważny niedobór mężczyzn. Nawet lekarze nieświadomie zaostrzają problemy seksualne u osób starszych.

Faktem jest, że wielu z nich podziela stereotyp, że osoby starsze nie potrzebują seksu. W rezultacie ani lekarz, ani pacjent nie odważą się rozmawiać o problemach seksualnych, a zatem ich nie rozwiązują.

Życie seksualne z bezpłodnością

Wydawałoby się, że niepłodność w żaden sposób nie powinna zakłócać normalnej aktywności seksualnej. Jednak psychologowie twierdzą, że w praktyce tak nie jest. Po pierwsze, sama choroba jest przyczyną niepokoju, rozpaczy, depresji, które niewątpliwie wpływają na życie seksualne. Ponadto proces leczenia niepłodności koliduje z bliskimi związkami: faktem jest, że wiele niezbędnych badań lekarskich przeprowadza się tylko w krótkim czasie po stosunku.

W związku z tym ta ostatnia zmienia się z potrzeby fizjologicznej w potrzebę czysto medyczną. Ponadto nieprzyjemne. Ryzykowne zachowania seksualne są powszechne w niepłodnych parach. Myśląc, że pomoże to rozwiązać ich problemy, nawiązują swobodne kontakty, zaniedbując środki ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Czasami mają ochotę na perwersyjne rodzaje stosunków seksualnych.

Seks i ciąża

Kolejnym stanem, który komplikuje życie seksualne, jest ciąża. Noszenie dziecka wiąże się z bardzo poważnymi zmianami w ciele kobiety: od sylwetki po poziom hormonów i zachowanie. Dlatego większość kobiet w ciąży uważa, że dziecko może zostać uszkodzone przez wiele znanych wcześniej rzeczy. Na przykład istnieje opinia, że aktywność seksualna podczas ciąży prowadzi do poronienia, przedwczesnego i szybkiego porodu, a także do wrodzonych deformacji. Jednak, jak pokazują wyniki badań, regularne życie seksualne praktycznie nie ma wpływu na przebieg pierwszych dwóch trymestrów ciąży.

Jedynym problemem jest to, że stosunek płciowy może być dla kobiety dość bolesny. I w tym przypadku rzeczywiście życie seksualne można chwilowo przerwać. Dysfunkcje seksualne w czasie ciąży są częste nie tylko dla kobiety, ale także dla jej partnera. On, podobnie jak jego partnerka, często boi się skrzywdzić nienarodzone dziecko i unika stosunków seksualnych.

Na tle tej fobii mogą rozwinąć się zaburzenia czysto męskie – zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk. Opisane powyżej trzy stany – bezpłodność, starość i ciąża to tylko przykłady wielu czynników, które mają istotny wpływ na seksualność. Ponadto dysfunkcja seksualna występuje z powodu choroby, urazów psychicznych i fizycznych oraz wielu innych okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *