Chlamydioza – sposób zakażenia, objawy i leczenie choroby

Czym jest chlamydioza? Jak może dojść do zakażenia?

Chlamydia to bakteryjne zakażenia zaliczane do najczęściej występujących chorób wenerycznych na całym świecie. Bakterie wywołujące chlamydiozę dzielą się na kilka typów, które mogą dawać zróżnicowane objawy. Z tego tez powodu chlamydioza nie zawsze jest wykrywana na wczesnym etapie, mogąc powodować spustoszenie organizmu. Na szczęście diagnostyka choroby jest prosta, a lekarze mają do dyspozycji wiele skutecznych sposobów leczenia tego typu zakażeń bakteryjnych.

Chlamydioza – czym charakteryzuje się choroba?

Chlamydioza jest schorzeniem bakteryjnym występującym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W grupie osób do 25 roku życia zakażenie może dotykać 1 na 20 przypadków. Najpopularniejszą odmianę chlamydiozy powoduje bakteria Chlamydia trachomatis, która najczęściej przenoszona jest drogą płciową. Początkowo chlamydioza nie daje objawów, dlatego jest “cichą” infekcją, której rozwój może trwać przez kilka tygodni, a chorobotwórcze drobnoustroje w tym czasie mają okazję “zadomowić się” w organizmie.

Chlamydioza dotyka kobiety i mężczyzn aktywnych seksualnie, szczególnie te osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych i unikają stosowania prezerwatywy podczas zbliżeń. Chlamydia trachomatis jest bakterią, którą można zarazić się podczas stosunku dopochwowego, analnego oraz oralnego, drobnoustroje mogą przenieść się na dziecko z zakażonej matki podczas porodu – wówczas noworodek cierpi na chlamydiowe zapalenie spojówek, a nawet zapalenie płuc.

Objawy chlamydiozy

Objawy chlamydiozy nie są jednoznaczne, dlatego też diagnostyka choroby opierając się wyłącznie na wywiadzie lekarskim nie zawsze doprowadza do postawienia trafnej diagnozy. Często chorzy są leczeni nieodpowiednimi lekami lub wyłącznie objawowo. Chlamydia wywołuje zapalenie układu moczowo – płciowego, które u kobiet powoduje pieczenie podczas oddawania moczu, upławy, krwawienie między miesiączkami, ból podczas stosunku.

Zakażenie u mężczyzn wywołuje zapalenie cewki moczowej i pieczenie w czasie oddawania moczu, ból prącia w czasie stosunku, wysięk z cewki moczowej czy obrzęk moszny. Ponieważ chlamydią można zarazić się podczas seksu analnego i oralnego, możliwe jest wystąpienie stanu zapalnego odbytu czy gardła.

Chlamydiozie mogą towarzyszyć ogólne objawy chorobowe, takie jak bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, podwyższona temperatura ciała, a kiedy bakterie zostaną przeniesione w okolicę oczu, może wystąpić uciążliwe zapalenie spojówek.

Diagnostyka oraz leczenie zakażeń chlamydią

Chlamydioza wymaga odpowiedniej diagnostyki W tym celu od mężczyzn pobiera się próbkę porannego moczu, a od kobiet wymaz z przedsionka pochwy lub szyjki macicy. Jest to badanie NAAT identyfikujące swoiste DNA lub RNA bakterii Chlamydia trachomatis. Możliwe jest również pobranie wymazu z gardła lub z odbytnicy. Często wykonywana jest analiza mająca na celu stwierdzenie obecności antygenów bakterii Chlamydia trachomatis w wymazie pobieranym z szyjki macicy, cewki moczowej, gardła, odbytu.

Wczesne wykrycie zakażenia jest niezwykle istotne – ma na celu zapobieganie rozwojowi choroby, która może powodować wiele powikłań. Nieleczona chlamydioza prowadzi do schorzeń układu rozrodczego, a nawet do niepłodności. Leczenie zakażenia nie jest trudne – opiera się na antybiotykach – azytromycynie, doksycyklinie, erytromycynie lub ofloksacynie. Leczeniem można objąć również kobiety w ciąży, którym podaje się erytromycynę lub amoksycylinę.

Konieczne jest objęcie leczeniem nie tylko samego zakażonego, ale również jego partnera seksualnego, w innym przypadku nastąpi szybki nawrót choroby. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że zakażony jest również partner, a przejście zakażenia nie pozostawia odporności – bakterią można zarazić się nawet tuż po zakończeniu leczenia.

Osoby utrzymujące wysoki poziom aktywności seksualnej, które mają wielu partnerów powinny raz do roku wykonywać testy mające na celu wykrycie ewentualnego zakażenia. Badanie jest polecane nawet wówczas, kiedy nie występują żadne objawy typowe dla zakażenia chlamydią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *